The MACINA SPORT stays true to its core principle—high-quality components, fully equipped. At the heart of this trekking bike is a sturdy aluminum frame, combined with the BOSCH SMART SYSTEM. You get support from the BOSCH PERFORMANCE LINE CX motor and the powerful BOSCH POWERTUBE rechargeable battery with a capacity of 750Wh. In addition, the EBIKE FLOW APP opens the door to the connected world and connects you with your bike. Thanks to the masterful work of KTM engineers, the time-tested KTM frame geometry has been retained despite the increase in battery size and capacity. Removing and reinserting the battery has never been easier. POWER TUBE TOP LOADER (PTTL) is the name of KTM’s proprietary innovation for this user-friendly handling of rechargeable batteries. The MACINA SPORT 710 is equipped with a high-quality SRAM GX AXS shifting system.
| Product Name: | KTM MACINA SPORT 710 GX AXS - Woman Electric Trekking Bike - 2023 - green purple flip matt (silver+blue) |
| Manufacturer: | KTM Bikes |
| Item Code: | KTM770369 |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike |
| chain: | SRAM NX Eagle |
| cassette: | SRAM NX Eagle PG-1230 |
| shifter: | SRAM GX Eagle AXS Controller |
| rear derailleur: | SRAM GX Eagle AXS |
| chainring ratio: | 38 |
| crankset: | KTM E-TEAM ISIS |
| brakes: | Shimano MT402 (3-F) / MT420 4-Piston | Shimano RT64 CL 180 / 160 |
| wheels: | DT Swiss HU 1900, CL, 100/15TA, 622x25C | DT Swiss HU 1900, CL, 135/5QR, 622x25C |
| seat post model: | KTM Team 30.9 | 350 mm |
| saddle: | Selle Royal Essenza+ |
| handle bar: | KTM Team Low Rizer | 640mm |
| stem: | KTM +20° ICR |
| fork: | Suntour NCX-E Air LO |
| headset: | Acros AICR internal 1.1/8"-1.5" angle limit |
| frame: | Macina Trekking Onroad Alloy6061 |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 11-50 |
| Battery capacity: | 750Wh |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTUBE 750Wh |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | mudguards | carrier | kickstand | chainguard |
| bike lights: | B&M Lumotec IQ-XM LED 120-170Lux | B&M Typ 340 brex LED |
| grips: | Ergon GP30 SD with Barend |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 60mm |
| pedals: | Trekking-Pedal VP-616 anti-slip |
| tires: | Schwalbe G-One Overland | Evo | SuperGround | 50-622 |
| max. system weight: | 144kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2023 |
| Color: | Green |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 25400g |
| manufacturer item code: | 1230130106 | 1230130111 | 1230130116 | 1230130120 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | Bosch LED remote SMART SYSTEM / Bosch KIOX 300 TFT Display SMART SYSTEM |
| Drive Unit Model: | Bosch PERFORMANCE CX Gen.4 SMART SYSTEM |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | KTM Bikes - Macina Sport |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Trapeze |
| GTINs: | 9008594472372, 9008594472389, 9008594472396 |
| Manufacturer page: | https://www.ktm-bikes.at/de/ |