Time and again, KTM engineers demonstrate their expertise in the trekking segment. The sleek and sporty design of the fully equipped KTM Macina Sport CX750 offers you exceptional practicality for everyday use. It features the powerful 85 Nm BOSCH PERFORMANCE CX motor and a 750 Wh POWERTUBE rechargeable battery. With the integrated BOSCH SMART SYSTEM, you’re ready for the digital future.
| Product Name: | KTM MACINA SPORT CX750 LTD64 - Electric Trekking Bike - 2024 - black matt (orange+white) |
| Manufacturer: | KTM Bikes |
| Item Code: | KTM770375 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike |
| hubs: | Shimano Deore M6000, CL, 32H, 100-5QR | Shimano Deore M6000, CL, 32H, 135-5QR |
| spokes: | DT Champion 2.0 black | DT Alpine II 2.34 black |
| rims: | Ryde Rival Sport | 32H | 622x25C |
| chain: | KMC e10 EPT e-bike |
| cassette: | Shimano Deore M4100-10 |
| shifter: | Shimano Deore M4100-10 Display |
| rear derailleur: | Shimano Deore M4120-10 SGS Shadow |
| crankset: | KTM E-COMP ISIS | 170mm | Q16 |
| brakes: | Shimano MT402 (3-F) / MT420 4-Piston | Shimano RT30 CL 180 / 180 |
| seat post model: | KTM Comp II | ⌀ 30.9 | 350 |
| saddle: | Selle Royal Essenza Athletic |
| handle bar: | KTM Comp II | Low Rizer | 640mm |
| stem: | KTM +20° ICR |
| fork: | Suntour NX1 Coil LO |
| headset: | Acros ICR 1.5" angle limit |
| frame: | Macina Trekking Onroad Alloy6061 |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-42 |
| Battery capacity: | 750Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTUBE 750Wh SMART SYSTEM hor. |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | mudguards | kickstand | carrier | chainguard | bell |
| bike lights: | B&M Lumotec MYC LED 50Lux | B&M Toplight 2C LED |
| grips: | Ergon GP1 SD |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 60mm |
| pedals: | MTB-Pedal VP-195E Alloy |
| tires: | Schwalbe Smart Sam | 47-622 | RT |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2024 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 25800g |
| manufacturer item code: | 1240132106 | 1240132111 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | Bosch LED remote SMART SYSTEM |
| Drive Unit Model: | Bosch PERFORMANCE CX Gen.4 SMART SYSTEM |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | KTM Bikes - Macina Sport |
| Number of Gears: | 1 x 10 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 9008594488397, 9008594488403 |
| Manufacturer page: | https://www.ktm-bikes.at/de/ |