Are you looking for a bike that’s just as versatile as you are? Then the Macina Multi Uni is the perfect choice for you. During the week, you’ll breeze through rush-hour traffic, and on the weekends, you’ll be ready for a family picnic outing. The possibilities for using this bike are almost endless. To call it just a cargo bike would be an insult, because the MULTI can do so much more. Although it’s designed to carry loads, this e-bike impresses with its agility and comfort. The 24-inch wheels and low load distribution ensure a low center of gravity and deliver the safe handling you’re used to.
| Product Name: | KTM MACINA MULTI UNI - 24" Electric Cargo Bike - 2022 - metallic vapor (black+orange) |
| Manufacturer: | KTM Bikes |
| Item Code: | KTM770378 |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike, Cargo Bike |
| hubs: | Shimano Deore M6010, CL, 36H, 100-15TA | Shimano Deore M6000, CL, 36H, 135-5QR |
| spokes: | DT Alpine II 2.34 black |
| rims: | Ryde Andra29, 36H, 507x29C |
| chain: | Shimano LG500 |
| cassette: | Shimano LG600-10 |
| shifter: | Shimano Deore M5130-10 LG display |
| rear derailleur: | Shimano Deore M5130-10 LG shadow+ |
| chainring ratio: | 36 |
| crankset: | KTM E-LINE BNI | 170mm | Q16 |
| brakes: | Shimano MT402 (3-F) / MT420 4-Piston | Shimano RT54 CL 180 / 180 |
| seat post model: | KTM COMP II | Ø 34.9 | 350 |
| saddle: | Selle Royal Essenza EPTech |
| handle bar: | Ergotec Riserbar 50 | 780mm |
| stem: | Ergotec HighCarisma 50 |
| fork: | 24" Alloy Cargo |
| frame: | KTM Multi 24" Alloy |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-43 |
| Battery capacity: | 500Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerPACK 500Wh |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 24" (507mm) |
| bike special accessories: | Rear Carrier | KTM cargo front 20kg | SKS C66R 66mm Mudguard | Ursus Power 94 Kickstand | Framebag-small 5L cordura with 2way-Zip | ABUS 5750 Shield Plus Lock |
| bike lights: | B&M Lumotec IQ-XS LED 80Lux | B&M Toplight 2C LED |
| grips: | KTM Comp Lock |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| pedals: | MTB-Pedal Flat | VPE-527 | alloy |
| tires: | Continental Air King | 60-507 | Reflex |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2022 |
| Color: | Blue |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 25900g |
| manufacturer item code: | 1220210506 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | Bosch PURION LCD display |
| Drive Unit Model: | Bosch PERFORMANCE Gen.3 |
| Torque: | 65Nm |
| Product Series: | KTM Bikes - Macina Multi |
| Number of Gears: | 1 x 10 |
| Frame Shape: | Trapeze |
| GTINs: | 9008594464155 |
| Manufacturer page: | https://www.ktm-bikes.at/de/ |