The Schwalbe Nobby Nic performs in every situation, no matter what the weather brings or what the terrain is like. And it does so while having relatively low weight. It offers the widest possible range of applications for touring and all-mountain riding, from challenging cross-country routes to technical enduro trails.
Addix Speedgrip | This all-purpose compound offers the widest possible size of applications, from XC to AM to trail riding. Speed, grip, and durability are perfectly combined in a single compound at a level no one previously thought possible!
Super Ground | Super Groundtires cover a wide range of applications for technical riding. They are perfectly suited for hardtails and bikes with medium travel. Their state-of-the-art mtb construction with additional bead-to-bead fabric provides improved protection against cuts. These lightweight tires for XC, All Mountain, and Trail are also used in the current G-One and X-One series.
SnakeSkin | A cut-resistant puncture protection insert from bead to bead.
Tubeless Easy (TLE) | These tires can be converted to tubeless tires using sealant. The standard for high-quality Schwalbe tires.
ECE-R75 (E-50) | Tiresbearing the ECE-R75 certification mark are approved for bikes up to 50 km/h.
Note: The tires are shipped without their original packaging!
| Product Name: | Schwalbe Nobby Nic Folding Tire - Evolution | Addix Speedgrip | Super Ground | TLEasy - ECE-R75 - 29x2.40" | Bronze Sidewall - Special Offer |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA770825 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Cross Country, Enduro, All-Mountain |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 3.5bar |
| ETRTO: | 62-622 |
| Tire properties: | ECE-R75 |
| carcass density: | 67TPI/EPI |
| tire width: | 2.40" |
| puncture protection: | Super Ground / SnakeSkin |
| tire compound: | Addix Speedgrip |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black, Brown |
| weight: | 850g |
| manufacturer item code: | 11654322 |
| Weight Limit (per tire): | 125kg |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Schwalbe - Nobby Nic |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |