Do you remember the early days of mountain biking, when John Tomac shook up the racing scene with his mtb and drop bars and rode from victory to victory? Those days are back! Because where does gravel begin and where does mountain biking end? Today it’s the gravel road, tomorrow it’s the singletrack. Enjoy the best of both worlds in one bicycle. Feel the sun, feel the wind, and experience your next gravel tour with the advantages of the X-MYROON mountain bike.
Whether on sandy trails or rough terrain, this bicycle was designed for speed and control on any surface. Whether at the Leadville 100, a beach bike race, or your own personal gravel adventure—this bicycle is your perfect companion.
| Product Name: | KTM X-Myroon Pro - 29" Carbon Gravel Bike - 2026 - opal white (black+orange) |
| Manufacturer: | KTM Bikes |
| Item Code: | KTM772695 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| spokes: | DT Champion 2.0 black |
| rims: | Ryde Rival26, 32H, 622x26C | Ryde Rival26, 32H, 622x26C |
| chain: | Shimano M6100-12 |
| cassette: | Shimano Deore M6100-12 |
| shifter: | Shimano 105 R7120/R7170 |
| rear derailleur: | Shimano GRX RX822 |
| chainring ratio: | 32 |
| crankset: | Shimano MT511-12 |
| brakes: | Shimano RT30 CL 180 / Shimano RT30 CL 160 |
| seat post model: | KTM COMP | 27.2 | 400 |
| saddle: | KTM Line Sport |
| handle bar: | KTM COMP II Road | 440mm |
| stem: | KTM TEAM MTB | 7° |
| fork: | RockShox Judy Silver TK |
| headset: | Acros AICR internal | 1.1/8"-1.5" angle limit |
| frame: | Myroon 29" Carbon |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 10-51 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| grips: | KTM tape |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 100mm |
| ASTM: | Category 3 |
| tires: | Maxxis Rekon Race EXO | Wire Bead Tire | 57-622 |
| max. system weight: | 120kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | White |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 12900g |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | KTM Bikes - X-Myroon |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| Manufacturer page: | https://www.ktm-bikes.at/de/ |