The Ergotec Riser Bar 70 handlebar convinces not only by the excellent workmanship but also by its full width of 780mm, which is very beneficial for the handlebar stability in the terrain. If necessary, it can be shortened up to 100mm without any problems.
The Riser Bar 70 handlebar has a weight of approx. 415g, manufacturer's information.
| Product Name: | Ergotec Riser Bar 70 31.8 MTB Handlebar - matt black |
| Manufacturer: | Ergotec |
| Item Code: | ERT473392 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Handlebar Design: | Riserbar |
| Handlebar Properties: | Upsweep |
| bar width: | 780mm |
| bar width measurement: | Outside-Outside |
| rise: | 70mm |
| upsweep: | 12° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 415g |
| GTINs: | 4016538101191 |
| Manufacturer page: | https://www.ergotec.de/ |