If you're out and about in the rain, this women's jacket will keep you nice and dry. And thanks to the bright neon yellow fabric, you'll stand out in any weather.
It's made entirely from our signature yellow hi-vis fabric to keep you visible during the day in rain, fog or dusk. The 2.5-layer Poray 10 fabric with hidden rain gutter keeps you dry and comfortable while being highly breathable. The drawstring hood and close-fitting elasticated cuffs keep the rain out. When you're out on your bike in the rain and in the dark, it's not just important for a jacket to be waterproof, but also to be safe on the road. The Compact Commuter Hi-Vis rain jacket for women keeps you nice and dry and its bright neon yellow color ensures that you are always clearly visible in traffic.
Material
100% polyester
| Product Name: | AGU Commuter Compact Hi-Vis Rain Jacket Women - neon yellow |
| Manufacturer: | AGU |
| Item Code: | AGU636544 |
| Material: | 100% polyester |
| compression: | no |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| Hood: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| usage bikesport: | City |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| Season: | All Season |
| breathability: | 10000g/m²/24h |
| water column: | 10000mm |
| Features: | Windproof, Waterproof, Membrane, Hi Vis / Reflective |
| fit: | regular |
| back pockets: | 1 |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Neon |
| weight: | 272g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| back pockets: | 1 |
| GTINs: | 8717565663732, 8717565663749, 8717565663756, 8717565663725 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer AGU.
| International | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| B. chest | 92 - 96 | 96 - 100 | 101 - 104 | 105 - 108 | 109 - 112 | 112+ |
| C. waist | 83 - 87 | 87 - 90 | 91 - 94 | 95 - 98 | 99 - 102 | 102+ |
| D. hips | 92 - 96 | 96 - 100 | 101 - 104 | 105 - 108 | 109 - 112 | 112+ |
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| B. chest | 85 | 85 - 88 | 89 - 92 | 93 - 96 | 97 - 100 | 100+ |
| C. waist | 69 | 69 - 72 | 73 - 76 | 77 - 80 | 81 - 84 | 84+ |
| D. hips | 93 | 93 - 96 | 97 - 100 | 101 - 104 | 105 - 108 | 108+ |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | 7 - 8Y | 9 - 10Y | 11 - 12Y |
|---|---|---|---|
| A. body height | 128 | 140 | 152 |
International 7 - 8Y
International 9 - 10Y
International 11 - 12Y