The
The V-brakes are powerful and easy to control, thanks to levers that are specially designed for small hands and a power modulator on the front. And a replaceable gear hanger means an accidental knock needn't result in an expensive repair.
| Product Name: | CUBE ACID 240 - 24" Children's Bike - 2026 - lightolive / orange |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB698346 |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| hubs: | CUBE Aluminium |
| rims: | CUBE MT19 |
| chain: | KMC Z8.3 |
| cassette: | Sunrace MFM300.7 |
| shifter: | Shimano SL-RS45 |
| rear derailleur: | Shimano RD-M310 |
| bottom bracket: | Thun Paso-ML | BSA |
| chainring ratio: | 32 |
| crankset: | ACID |
| brakes: | Alloy V-Brake |
| seat post model: | CUBE Aluminium Lite |
| saddle: | CUBE Kid |
| handle bar: | CUBE Aluminium Lite | 580mm |
| stem: | CUBE Aluminium Lite |
| fork: | SR Suntour SF15 |
| headset: | CUBE FPH863 |
| frame: | Aluminium Lite 6061 |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 13-34 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| recommended body height: | 118-136cm |
| age recommendation: | 7 - 9 |
| brake type: | Rim Brake |
| wheel size: | 24" (507mm) |
| bike special accessories: | ACID bell |
| grips: | ACID Kids |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 60mm |
| pedals: | CUBE PP MTB |
| tires: | Meghna | 24x2.1" |
| max. system weight: | 80kg |
| brake actuation: | Mechanical |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Olive |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 11300g |
| manufacturer item code: | 851400 |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | CUBE - Acid, CUBE - Acid 240 |
| Number of Gears: | 1 x 7 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571474100 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |