With impressive lighting technology, packaged in an ingenious aluminum housing, it casts an incomparably wide and homogeneous carpet of light onto the road. This adapts dynamically to the riding situation thanks to the integrated digital cornering light.
The Briq-XL headlight revolutionizes e-bikes with digital cornering light. The cornering light switches on sequentially depending on the handlebar angle and the angle of inclination of the bike, providing brilliant illumination on bends. At the same time, the light on the outside of the bend is reduced so as not to dazzle oncoming traffic.
The Briq-XL headlamp combines a large reflector and its LED phalanx with smart control electronics. This not only enables a new dimension of bicycle light with a sharp cut-off line, but also high energy efficiency and durability. The high beam and four light modes can be controlled intuitively using the ergonomic handlebar switch.
The Briq-XL has a large, high-quality and functional aluminum housing. The perfect protection for the inner workings of the headlight. Three light openings on each side ensure high lateral visibility. The style-defining design language of the Briq series gives every bike that special something extra, while the dynamically arranged cooling fins also ensure sufficient cooling. The indicator LEDs for high beam and cornering light as well as Bluetooth are integrated at the rear in the rider's field of vision.
The Briq-XL headlight can be connected to the Busch+Müller app via Bluetooth to adjust the light field. In addition to three pre-installed modes, City, Road and Offroad, features such as low beam/high beam progression, daytime running light, light width and width can be individually set under "My mode". Up to four modes (two per button) can be configured with the app on the Bluetooth handlebar button.
| Product Name: | Busch + Müller E-Bike Front Light BRIQ-XL E, E-25 - 156-01 - black |
| Manufacturer: | Busch + Müller |
| Item Code: | BUS700013 |
| StVZO legal (German Road Traffic Licensing Regulations): | yes |
| activity: | Cycling |
| dimensions (l/w/h): | 74/94/64mm |
| IP rating: | IP67 |
| mounting location: | Handlebar |
| max. luminous flux: | 8500lm |
| light intensity at 1m distance: | 220lux |
| Bike light version: | Front Light |
| Power supply: | E-Bike |
| Bike light properties: | Daytime Light, High Beam |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 320g |
| manufacturer item code: | 156-01 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4006021015012 |
| Manufacturer page: | http://www.bumm.de |