The Podium Dirt Series 440ml is a small but excellent addition to CamelBak’s best-selling line of bike bottles. No matter how long the ride, it’s important to stay properly hydrated while cycling. The Podium Dirt Series 440ml is designed to fit a wide variety of bottle cages on the market and features an easy-to-squeeze design to ensure you get more out of every sip. The on/off valve provides a secure, leak-proof seal. The podium delivers top-notch hydration so you can focus on the ride ahead.
| Product Name: | CamelBak Podium Dirt Series Bottle - 440ml - stone |
| Manufacturer: | CamelBak |
| Item Code: | CAB706125 |
| activity: | Cycling |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 73/73/163mm |
| Diameter: | 73mm |
| Hydration, bottle & cage : | Bottle, Ø 74 mm |
| Volume: | 0.44l |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 64g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 886798055350 |
| Manufacturer page: | http://www.camelbak.com |