The Energy Fruit Chew, formerly known as Amacx Turbo Fruit, is a candy with a specially developed and improved ratio of glucose and fructose carbohydrates (2:1). The 2:1 carbohydrate ratio of glucose and fructose ensures a quick absorption of carbohydrates that support your energy stores (glycogen). Energy Fruit Chew is easy to transport and quick to consume, making it ideal for consumption during exercise.
Take Energy Fruit Chew before, during or after exercise. 1-3 bars per hour during exercise. Use according to your personal carbohydrate requirements.
A balanced, varied diet and a healthy lifestyle are important and should not be replaced by dietary supplements and sports nutrition. Do not exceed the recommended dosage. Store the product in a cool and dry place, out of the reach of small children.
| Product Name: | Amacx Energy Fruit Chew - Carbohydrate Fruit Gums - 12x38g |
| Manufacturer: | Amacx |
| Item Code: | AMX711400 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Vitamins / Minerals |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During, After |
| nutrition type: | Gums |
| content: | 456g |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 38g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Manufacturer page: | https://www.amacx.de/ |