The E 20 i telescopic seatpost has everything you need: actuation on the handlebars, internal cable routing, one-piece forged stanchion tube, structure with hydraulic cartridge, finely adjustable seat clamp. With all these functionalities, it is the perfect solution for all riders on a tight budget.
Don't settle for less - get an E20i telescopic seatpost today!
| Product Name: | KS E 20i Dropper Post - ⌀ 27.2mm | Travel: 100mm |
| Manufacturer: | Kind Shock |
| Item Code: | KSO711743 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, Allroad / Gravel |
| Seatpost Ø: | 27.2mm |
| length: | 390mm |
| rail clamp style: | round rails |
| Type Seat Post: | Post w/o Offset, Dropper Post |
| seatpost setback: | 0mm |
| dropper post version: | Routing internal, Delivery without Remote, Travel 100 - 125 mm |
| Model year: | 2025 |
| Color: | Black |
| weight: | 580g |
| manufacturer item code: | KS C249-100-27.2 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4718022316141 |
| Manufacturer page: | http://kssuspension.com |