Isotonic carbohydrate drink powder with sodium, potassium, calcium and magnesium. Dietary food before and during physical exertion.
The optimized composition of short and medium-chain carbohydrates contributes to the maintenance of endurance performance during exercise. The added minerals replace the electrolytes excreted through perspiration. Potassium, calcium and magnesium in particular are crucial for proper muscle function. A fluid loss of just 2% of body weight (1 - 2 liters) leads to a drop in performance of approx. 20%. It is therefore important to replace lost fluids quickly. Very well tolerated. Mostly also suitable for fructose intolerance.
Dissolve in water as follows:
For competitions lasting over 1 hour, for example, 250 - 500 ml of the drink preparation should be drunk in the last hour before the start. During the exercise phase, regular drinking in portions of 150 - 200 ml every 15 - 20 minutes is recommended.
In addition to a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Store in a cool and dry place.
| Product Name: | Sanct Bernhard Sport Isoton Energy Drink - Carbohydrate Beverage Powder - 10x36g |
| Manufacturer: | Sanct Bernhard Sport |
| Item Code: | STB719984 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Vitamins / Minerals, Magnesium |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During |
| results in ready to use: | 5000ml |
| Food version: | Powder/Granules |
| Tonicity: | Isotonic |
| content: | 360g |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 36g |