In the practical, resealable tube, this energy supplier can be drunk without additional liquid intake. Highly concentrated with short and medium-chain carbohydrates for a sustained, staggered energy supply, usefully supplemented with sodium and potassium, which contribute to normal muscle function. Ideal for endurance athletes! Very well tolerated. Mostly also suitable for fructose intolerance.
Sanct Bernhard Sport Liquid Energie Pur can be taken undiluted, without additional fluid intake. In order to maintain constant performance, ½ tube should be drunk approximately every 20 minutes, depending on the exertion.
In addition to a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Store in a cool and dry place.
| Product Name: | Sanct Bernhard Sport Liquid Energie Pur - Carbohydrate-Drink - Tube - 8x50ml |
| Manufacturer: | Sanct Bernhard Sport |
| Item Code: | STB719987 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Vitamins / Minerals |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During |
| results in ready to use: | 400ml |
| Food version: | Ready to-drink |
| content: | 400ml |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| List of Ingredients: | Water, maltodextrin, trehalose *, sodium chloride, flavor, tripotassium citrate, preservative potassium sorbate, citric citric acid. * Trehalose is a source of glucose Free from lactose and gluten. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Nutritional Information: |
|