The Fremont Lake chair has a well-padded seat and backrest. It is also equipped with a modern powder-coated tubular steel frame
| Product Name: | Outwell Fremont Lake Camping Chair - black/grey |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL721386 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Steel |
| dimensions (l/w/h): | 750/590/920mm |
| max. load: | 120kg |
| packing size (l/w/h): | 180/180/1120mm |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| weight: | 4800g |
| manufacturer item code: | 470383 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388105028 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |