The combination of dome construction and short, transverse ridge pole provides flexible living, cooking and storage space as well as excellent internal height and width to allow two people to sit side by side. The two doors provide easy access for both campers and different ways of opening the doors to provide protection from both wind and draughts. The inner poles are attached to the roof pole with pointed poles and two robust eyelets.
| Product Name: | Robens Aster 2 Pro Tent - Green |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB721421 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| material: | Composite |
| packing size (l/w/h): | 420/170/170mm |
| water column: | 6000mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Trekking, Camping |
| Tent construction: | Dome |
| Number of persons: | 2 |
| tent minimum weight: | 2000g |
| tent maximum weight: | 2400g |
| entrances: | 2 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 2400g |
| manufacturer item code: | 130399 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388145116 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |