The Paso Flex 5 is an extended dome tent that focuses on comfort and space. With front and rear entrances, flexible door solutions and a high headroom in the living area and inner tent, the tent offers both easy access and great comfort. Features include mesh windows with external curtains, an extended vestibule and organizer pockets. Color-coded poles and adjustable pegs make pitching the tent easy.
| Product Name: | Robens Paso Flex 5 Zelt - Green |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB721431 |
| activity: | Outdoor |
| packing size (l/w/h): | 570/260/260mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Camping |
| Tent construction: | Dome |
| Number of persons: | >4 |
| tent maximum weight: | 8700g |
| entrances: | 2 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 8700g |
| manufacturer item code: | 130418 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388145048 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |