Designed for cooler conditions, the Moraine -2 sleeping bag combines comfort and compactness with MicroThermo insulation and a recycled polyester taffeta lining. The mummy shape and "shark fin" footprint offer freedom of movement and improved insulation. The L-shaped zipper can be fully opened and used as a blanket when needed. Other features include a quick-adjust drawcord on the hood, anti-snag zipper protection, an inner pocket and a compression sack.
| Product Name: | Robens Moraine III -2°C Sleeping Bag - Navy |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB721437 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 2200/800/520mm |
| recommended body height: | 195cm |
| packing size (l/w/h): | 320/190/190mm |
| Season: | All Season |
| Sleeping bag version: | Down Sleeping Bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +3°C |
| temperature limit: | -2°C |
| extreme temperature: | -18°C |
| Sleeping bag features: | Zipper left, Without neck collar, Mummy shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 1260g |
| manufacturer item code: | 250290 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388149626 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |