The SIM 2.5 is one of Exped's classic, self-inflating all-round mats. It is the perfect choice for outdoor enthusiasts who value low weight and small pack size. It offers everything you need for a restful night's sleep in the great outdoors.
The mat is the ideal companion for lightweight treks in spring, summer and fall. It is lightweight, compact and therefore very easy to transport. With its 2.5 cm thick foam insulation, the SIM 2.5 offers sleeping comfort even on hard ground and protects against the cold ground. The practical flat valves ensure quick inflation and deflation.
The robust, recycled polyester outer material feels pleasant against the skin and is also environmentally friendly. No matter what trekking adventure - this mat combines quality, comfort and sustainability at an affordable price.
| Product Name: | Exped SIM 2.5 Sleeping Mat - M - flame |
| Manufacturer: | Exped |
| Item Code: | EPD722912 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 1830/500/25mm |
| packing size (l/w/h): | 260/160/160mm |
| Season: | Spring/Autumn |
| temperature limit: | -5°C |
| thermal resistance (R-value): | 3.3 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Orange |
| weight: | 690g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | STANDARD 100 by OEKO-TEX® |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad |
| GTINs: | 7640277846562 |
| Manufacturer page: | exped.com |