Vision is ready to unveil its first all-carbon wheelset. With this launch, the brand is officially positioning itself in direct competition with the most prominent and long-established wheel manufacturers.
The Metron RS (Racing Series) is now available with rims in 37, 45, and 60mm widths. Featuring a full-carbon rim, carbon spokes, and the new V-1000 hub with PRS technology, the Metron RS is built for victory. Extensive CFD analyses and wind tunnel tests using Vision’s most advanced carbon technology, combined with state-of-the-art manufacturing processes, elevate this handcrafted wheelset to a new level.
A hand-built wheel with a full-carbon rim and spokes, manufactured using state-of-the-art production processes.
The spiral ratchet clutch with 72 teeth corresponds to an engagement angle of 5 degrees. This results in 24% faster engagement compared to previous Vision freewheels with 6 pawls and the DT model with 54 teeth/6.6 degrees. The PRS system increases durability while simultaneously reducing power loss during engagement under load.
| Product Name: | Vision Metron 37 RS Wheelset - 28" | Carbon | Clincher | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - SRAM XDR |
| Manufacturer: | Vision |
| Item Code: | VSN723541 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| hubs: | V-1000 PRS hubs - Metron RS Ceramic Bearings |
| spokes: | Direct Pull Aero bladed |
| rims: | Metron RS37 Full Carbon |
| Number of Gears - rear: | 12, 13 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| ASTM: | Category 2 |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset < 1300g, System Wheel |
| Freehub Body: | XDR (SRAM 12/13s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| fitting tire dimensions: | 25-65mm |
| ETRTO: | 21-622 |
| inner profile width: | 21mm |
| rim profile height: | 37mm |
| nipples: | aluminium |
| freehub system: | PRS Ratchet with 72T 5° engagement |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1220g |
| manufacturer item code: | 710-0181236050 |
| Number of Spoke Holes: | 21, 24 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Freewheel System: | Ratchet |
| GTINs: | 4711233874400 |
| Manufacturer page: | http://www.visiontechusa.com/ |