The Baccara TCX-Machine are carbon rims for tubular tires that are suitable for use in cyclocross competitions. With UCI approval, versatile on all types of surfaces (sand, mud, grass, ...). The rim width of 27.6 mm allows a better fit of the tubular tire and thus a gain in grip and performance, limiting the risk of the tubular tire coming off. Equally comfortable on flat and hilly roads thanks to their low weight. Their large width makes them very aerodynamic, stable and insensitive to crosswinds. Perfect for cyclocross use.
| Product Name: | DUKE TCX-Machine 36 SLR2 Rim - 28" | Carbon | Tubular | Disc - 24 Holes - UD |
| Manufacturer: | DUKE Racing Wheels |
| Item Code: | DKE732360 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Cyclocross |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Tubular Tire |
| ERD - effective rim Ø: | 570.5mm |
| fitting tire dimensions: | 28-38mm |
| ETRTO: | 27.6-622 |
| max. spoke tension: | 1200N |
| eyelets: | none |
| rim width: | 28mm |
| inner profile width: | 27.6mm |
| rim profile height: | 36mm |
| max. system weight: | 110kg |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 325g |
| Number of Spoke Holes: | 24 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 3701517706207 |
| Manufacturer page: | http://www.duke-racingwheels.com/?lang=en |