Uninterrupted travel enjoyment with smart exterior pockets—perfect for long walks through the airport or hectic days on the go. Thanks to its padded laptop compartment, this backpack is also ideal for business trips or spontaneous weekend getaways. The breathable AirCushion back panel ensures a comfortable fit from morning to night—for carefree travel without compromise.
Backpack body
100% recycled 600D polyester ripstop with C0 DWR: Made without PFAS
Shoulder strap/hip belt/lumbar pad
Multi-layer foam and air-cushioned mesh
Inner lining
40% recycled 135D polyester with C0 DWR: manufactured without PFAS
| Product Name: | Gregory Border 30 Backpack - Pool Party |
| Manufacturer: | Gregory |
| Item Code: | GRE734836 |
| gender: | unisex |
| activity: | Leisure |
| dimensions (l/w/h): | 530/330/220mm |
| max. load: | 16kg |
| Volume: | 30l |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Zipper |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Blue |
| weight: | 1510g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Carry-on baggage, Notebook/Tablet |
| GTINs: | 5400520345912 |
| Manufacturer page: | https://www.gregorypacks.com/ |