When you're pushing your limits, you need a bottle that's strong as steel. Combining rugged reliability with a sleek and innovative high-flow design, the hydration you need will never be too far out of reach.
Tough enough to tackle any quick ride or training session, our Podium® Steel is built for life on and off the road. Made from premium 18/8 stainless steel, this sleek bottle combines rugged durability with a streamlined design that's always close at hand but stays out of your way. The double-wall vacuum insulation keeps your beverages cold or hot, and the lightweight construction and 350ml capacity strike the perfect balance between agility and reliability. The high-flow cap and innovative no-squeeze design helps you stay hydrated without missing a step. Plus, the leakproof lockout feature removes the risk of spills so you can focus on pushing past your limits. Easy-to-clean construction ensures a quick rinse is all you need before hitting the road. For riders who refuse to compromise, the Podium® Steel VSS 350ml is a trusted companion on all your quick training sessions.
| Product Name: | CamelBak Podium Steel VSS Insulated Bike Bottle 350ml - black |
| Manufacturer: | CamelBak |
| Item Code: | CAB738189 |
| activity: | Cycling |
| material: | Stainless Steel |
| dimensions (l/w/h): | 75/75/160mm |
| Diameter: | 75mm |
| Hydration, bottle & cage : | Bottle, Ø others, Thermal Bottle |
| Volume: | 0.35l |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 200g |
| manufacturer item code: | 3220001035 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 886798061290 |
| Manufacturer page: | http://www.camelbak.com |