There's no need for compromise, either with your training bike or your race bike. The CUBE Agree C:62 ONE's aero-enhanced profile isn't just for looks – it'll actually help you ride faster. Shimano's 105 Di2 2x12 gears deliver crisp, on-demand shifts every time.
They're paired with the smooth all-weather power of matching hydraulic disc brakes, so you're always in full control on the descents. And
| Product Name: | CUBE AGREE C:62 ONE - Carbon Roadbike - 2026 - storm / grey |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB738698 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| chain: | Shimano CN-M7100 |
| cassette: | Shimano CS-R7101 |
| shifter: | Shimano 105 Di2 ST-R7170 |
| rear derailleur: | Shimano 105 Di2 RD-R7150-DGS |
| front derailleur: | Shimano 105 Di2 FD-R7150F |
| bottom bracket: | Shimano SM-BB71-41B | 86mm Pressfit |
| chainring ratio: | 50-34 |
| crankset: | Shimano 105 FC-R7100 |
| brakes: | Shimano 105 BR-R7170 | 160/160mm |
| wheels: | Newmen Evolution SL R.35 |
| seat post model: | Agree C:62 Aero |
| saddle: | ACID Nuance Pro |
| bar tape: | ACID Bartape RC 3.0 |
| handle bar: | Newmen Evolution Wing Bar |
| stem: | CUBE Aero |
| fork: | CUBE CSL Evo Aero C:62 |
| headset: | ACROS |
| frame: | C:62 Advanced Twin Mold Technology |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-34 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | Shimano charger |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Continental Grand Prix | 30-622 |
| max tire width: | 30mm |
| max. system weight: | 115kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 8900g |
| manufacturer item code: | 126100 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | CUBE - Agree |
| Number of Gears: | 2 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571501837, 4054571501844, 4054571501851, 4054571501868, 4054571501875, 4054571501882 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |