The Siri glasses were named after Siri Tolander, a legend among bicycle couriers in Stockholm. They are perfect for outdoor activities.
Mirrored lenses reduce glare and increase visual comfort.
Great lens and ideal for cloudy days. Also very suitable for shredding in and outside environments with less light. Such as in a forest or in the city center of a larger city.
| Product Name: | CHPO Siri Sunglasses - Grey / Infra Purple |
| Manufacturer: | CHPO |
| Item Code: | CPO739689 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run, Leisure |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 57/20/150mm |
| usage bikesport: | Road Bike, MTB |
| Eyewear Style: | Full frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 2 - medium |
| light transmission: | 27% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey, Transparent |
| weight: | 100g |
| manufacturer item code: | 16134ID |
| Glasses Width: | 150mm |
| Bridge Width: | 20mm |
| Lens height: | 57mm |
| GTINs: | 7340089109328 |
| Manufacturer page: | https://chpobrand.com |