Rain on your face, mind clear. The
The quiet TQ drive assists exactly when you need it, yet remains so discreet that you almost forget it’s an electric bike. With the flatbar handlebars and comfort-oriented geometry, the ride stays relaxed, even when the day has a long length. For everyone who commutes, goes on tours, or simply loves being on the go—effortlessly, without limitations. The
| Product Name: | Simplon GRID 365 eLight ESSENTIAL - Carbon City E-Bike - 2026 - Graphite Grey/Polished Silver |
| Manufacturer: | Simplon Bikes |
| Item Code: | SPN744087 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | E-Bike, City |
| cassette: | Shimano Cues 6000 |
| shifter: | Shimano Cues 6000 |
| rear derailleur: | Shimano Cues 6000 |
| crankset: | FSA Alloy |
| brakes: | Shimano Deore BL-RS600 | DR-RS405 |
| wheels: | DT Swiss HG 1800 |
| seat post model: | Simplon Alu SP | 27.2 x 400 mm |
| saddle: | Selle Italia X3 Boost MAN Flow MG |
| handle bar: | Simplon BAR 760 |
| stem: | Zero III | 80mm x 12° |
| fork: | Rigid Fork |
| headset: | Acros AZX-298 |
| frame: | GRID 365 :eLight Carbon |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| Battery capacity: | 290Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | TQ 290 Wh |
| Drive Unit Manufacturer: | TQ |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Light Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | Wingee carrier | Apollo 55 mudguards | Widek Paperclip XXL bell | kickstand |
| bike lights: | Front: Litemove SEC-150; 150 lux | Rear: Light on rear carrier |
| grips: | Griffe Ergon GE10 EVO |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| pedals: | Simplon Grip EVO |
| tires: | Schwalbe G-one Overland 365 | RaceGuard | 45-622 |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Grey |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 16590g |
| manufacturer item code: | 10226641130576 | 10226641130577 | 10226641130578 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | +/- 3% |
| Display / Control Unit: | Display TQ Color Display | Top Tube Display |
| Drive Unit Model: | TQ HPR60 |
| Torque: | 60Nm |
| Product Series: | Simplon - Grid 365 :eLight |
| Number of Gears: | 1 x 11 |
| Frame Shape: | Diamond |
| Manufacturer page: | http://www.simplon.com |