With a redesigned frame that’s now lighter and sturdier, plus a smooth-riding suspension fork, thru axle hubs, and a 1x drivetrain, this aluminum hardtail offers everything an aspiring mtb rider needs to develop their skills and make progress.
Modern MTB Design | Tapered steerer tubes, high-quality components such as a 1x drivetrain, thru axle hubs, internal cable routing (including a dropper seatpost), and integrated chain stay protection offer aspiring trail riders plenty of room to grow.
Off-Road Control | The new geometry is optimized for confident trail riding and offers two different wheel sizes (27.5 or 29 inches) depending on frame size. The geometry is also designed for a front suspension with an 80-mm or 100-mm fork, depending on frame size. All models accommodate wide-profile tires (up to 2.4 inches), which provide traction and grip on technical terrain.
Lightweight and durable | The all-new ALUXX aluminum frame features a redesigned shape and reduced overall weight, resulting in improved off-road performance.
| Product Name: | Giant Talon 1 - 29" Mountain Bike - 2026 - charcoal |
| Manufacturer: | Giant Bikes |
| Item Code: | GNT744556 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| hubs: | Giant Tracker |
| spokes: | stainless steel | 14g |
| rims: | Giant GX03V 29 | alloy, double wall, 21mm inner width |
| chain: | KMC X-11 |
| cassette: | Shimano CUES, CS-LG300 |
| shifter: | Shimano CUES SL-6000 |
| rear derailleur: | Shimano CUES RD-U6000 |
| bottom bracket: | cartridge |
| chainring ratio: | 30 |
| crankset: | ProWheel Charm |
| brakes: | Tektro HDC M275, 180 / 160mm | Tektro HDC M275 |
| seat post model: | Giant Contact Switch Core |
| saddle: | Giant ErgoContact Trail |
| handle bar: | Giant Connect Trail | 31.8mm |
| stem: | Giant Sport | 7° |
| fork: | SXC32-3 RL |
| frame: | ALUXX-grade aluminum |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-48 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 100mm |
| pedals: | MTB caged |
| tires: | Maxxis Rekon Race | 29x2.4" | Wire Bead Tire |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Grey |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | 1095008184 | 1095008185 | 1095008187 | 1095008188 |
| cable routing: | internal |
| Product Series: | Giant - Talon |
| Number of Gears: | 1 x 10 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4711291189706, 4711291189713, 4711291189720, 4711291189737 |
| Manufacturer page: | https://www.giant-bicycles.com |