A
| Product Name: | Ghost E-TERU UNIVERSAL EQ - 27.5" E-MTB - 2026 - dark gunmetal / abbey glossy |
| Manufacturer: | Ghost Bikes |
| Item Code: | GOS744722 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Trail |
| rims: | XLC WR-M37 Tryp EVO | Disc | 30mm inner | 32H |
| chain: | KMC eGlide with EPT Coating |
| cassette: | Shimano CUES CS-LG300-10 |
| shifter: | Shimano Triggershift CUES SL-U6000-10R | Rapidfire+ |
| rear derailleur: | Shimano CUES RD-U6000 | Shadow+ |
| crankset: | XLC CR-E18 CRNKS | Chainring CR-E15 BDU38 | Bashring 170 |
| brakes: | Deore BR-MT420 | 203 mm |
| seat post model: | Limotec Dropperpost D3 Susp. Dropper| Dia. 34.9 mm, Travel: 100 mm |
| saddle: | XLC City SA-T22 City |
| handle bar: | XLC Riser Bar HB-C32 | Dia. 31.8 mm, Rise: 25 mm, backsweep 15° |
| fork: | Suntour XCM34-Boost LO DS | 100 mm |
| frame: | E-TERU HIGH AL |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| Battery capacity: | 600Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch InTube |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| grips: | XLC Comfort Grip Set VLG-1752D2 |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 100mm |
| ASTM: | Category 2 |
| tires: | XLC VT-T45 Toorak | 60-584 |
| max. system weight: | 150kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| cable routing: | internal |
| Display / Control Unit: | Bosch Kiox 300 + LED Remote |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line PX |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | Ghost - E-Teru |
| Number of Gears: | 1 x 10 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4052968341547, 4052968341554, 4052968341561, 4052968341578 |
| Manufacturer page: | http://www.ghost-bikes.com/ |