The fast, agile KATOs are now also available especially for youngsters and kids. They are mountain bikes with 24 and 20 inches, which are a lot of fun and are guaranteed to give the youngsters a taste for biking - if they haven't already... The complete series comes with robust, low-maintenance components that are precisely tailored to children.
| Product Name: | Ghost KATO FULL PARTY - 20" Kids Bike - 2026 - silver stone glossy |
| Manufacturer: | Ghost Bikes |
| Item Code: | GOS744731 |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| hubs: | Quando KT-T04F, QR 100 mm | Quando KT-MR5R , QR 135 mm |
| spokes: | Ghost, BCI SPOKE, 14Gx234/236/237mm |
| rims: | Shining Rims DB-X30 | 20" (406-30), 20H, Black, Double Wall |
| chain: | KMC X10 |
| cassette: | Shimano Deore CS-M4100-10 | HG |
| shifter: | Shimano Triggershift Deore SL-M4100-R | Rapidfire+ |
| rear derailleur: | Shimano Cues |
| bottom bracket: | Neco BSA B910-73 | Axle 124,5mm x 73mm |
| chainring ratio: | 28 |
| brakes: | Tektro HD-J285, 2 pistons | 160/160 mm |
| seat post model: | Kalloy | Non Suspension |
| saddle: | XLC Kids DDK-D922 |
| handle bar: | XLC Riser-Bar Satori Junior | Dia. 25.4 mm, Rise: 25 mm |
| fork: | Ghost Spinner Grind Air 20" | YS-728 | 50 mm |
| headset: | FSA No. 10, 1-1/8", H: 8,9 mm | ZS44/ZS44 |
| frame: | MID Aluminum Uni |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-42 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 20" (406mm) |
| grips: | Velo VLG-1979-D |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 50mm |
| pedals: | VPE-225 | reflector |
| tires: | Schwalbe Smart Sam Performance, ADDIX 67EPI | 60-406 |
| max. system weight: | 60kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Silver |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| cable routing: | external |
| Product Series: | Ghost - Kato |
| Number of Gears: | 1 x 10 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4052968343312 |
| Manufacturer page: | http://www.ghost-bikes.com/ |