If you’re looking for a durable entry-level trekking bike for uncomplicated, everyday use, this version of our T-100 is the perfect choice in terms of quality and longevity. The proven, reliable Shimano Nexus 8-speed hub gear offers great riding comfort and is low-maintenance for daily use. Disc brakes—also from Shimano—provide added safety.
The steel frame, available in two shapes, combined with everyday-ready features including Herrmans ergonomic grips, a rack,
vsf fahrradmanufaktur frames, whether aluminium or steel, come with a 10-year warranty. This also applies to rigid aluminium and steel forks. Likewise, all vsf fahrradmanufaktur bikes are approved for a maximum total weight of up to 140kg.
| Product Name: | vsf fahrradmanufaktur T-100 - Nexus - City Bike - 2026 - ebony matt |
| Manufacturer: | vsf fahrradmanufaktur |
| Item Code: | VSF746210 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Steel |
| usage bikesport: | City |
| hubs: | Shimano DH-3D37, hub dynamo | Shimano Nexus SL-C-6001 |
| spokes: | Niro |
| rims: | Schürmann SDX 25 | 32H |
| chain: | KMC Z1 EPT |
| cassette: | Shimano |
| shifter: | Shimano Nexus SL-C-6001, Twist Shifter |
| rear derailleur: | Shimano Nexus |
| bottom bracket: | Thun Tango ML |
| chainring ratio: | 42 |
| crankset: | Lasco CF12 Aluminium | 170mm |
| brakes: | Shimano Altus BR-MT200 | 160/160mm |
| seat post model: | Levelnine | Aluminium | 27.2mm | 350mm |
| saddle: | Selle Royal Rio |
| handle bar: | Levelnine Trekking | 720mm |
| stem: | HL TDS-C269 | adjustable angle |
| fork: | CroMo 4 |
| headset: | Ritchey Comp Logic V2 |
| frame: | 25 CroMo 4 |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 20 |
| Shifting Type: | Hub - Mechanical |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | rear stand | SKS fender | vsf fm Basic Tour 2.0 Racktime |
| bike lights: | Busch & Müller Lumotec Dopp N plus, 35 LUX | Busch & Müller Toplight 2C |
| grips: | Herrmans DD37 |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| pedals: | Marwi SP-811 |
| tires: | Schwalbe Citizen | 47-622 | reflex |
| max. system weight: | 140kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 14500g |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | vsf fahrradmanufaktur - T Series |
| Number of Gears: | 1 x 8 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4260131281778, 4260131281785, 4260131281792 |
| Manufacturer page: | https://www.fahrradmanufaktur.de/ |