The ATLAS has a clear goal: the perfect day on a gravel bike. The ATLAS impresses with its versatility and robustness. It awakens the desire for adventure and allows you to tour at exactly the pace and endurance you want. The ATLAS stands for leaving everyday life behind: old habits, doubts, and time pressure. It embodies freedom and riding pleasure, as well as the opportunity to discover every path in your own individual way. In the end, it's not just the destination that matters, but where and how you lose yourself with the ATLAS, whether on extended tours with luggage, in everyday use, or even in competitions.
| Product Name: | FOCUS ATLAS 6.7 - Gravel Bike - 2026 - Champagne / Mintgrey |
| Manufacturer: | FOCUS Bikes |
| Item Code: | FOU747898 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| hubs: | Alexrims BRD-503 | Alexrims BRD-504 |
| rims: | Rodi Blackjack SL 25 | alloy, height: 23 mm, width: 25-622 |
| chain: | Shimano CN-LG500 |
| cassette: | Shimano CS-LG400 |
| shifter: | Shimano Cues U6030 |
| rear derailleur: | Shimano Cues U6030 |
| bottom bracket: | Shimano | BSA 24mm |
| chainring ratio: | 40 |
| crankset: | Shimano Cues U6030 |
| brakes: | Shimano Cues U6030 | 180/180mm |
| seat post model: | Aluminium | 27.2 mm | 15 mm setback |
| saddle: | Focus |
| handle bar: | Focus Gravel Bar, alloy | 70 mm, 114 mm, 16° |
| stem: | FOCUS C.I.S. 2.0 integrated | -8° |
| fork: | ATLAS Carbon Disc | 100x12 mm TA | Flat Mount 160 mm |
| frame: | ATLAS Aluminium Disc | 142x12 mm TA | Flat Mount 160 mm |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-50 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Schwalbe G-One Bite, tlr, 45-622 | Schwalbe G-One Bite, tlr, 45-622 |
| max. system weight: | 135kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 10600g |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Focus - Atlas |
| Number of Gears: | 1 x 11 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4060908145377, 4060908145384, 4060908145391, 4060908145407, 4060908145414 |
| Manufacturer page: | http://www.focus-bikes.com |