The
The MOBIE34 CGO features a robust chassis and combines durability with comfort. It also includes a front mount for a fender bracket. This allows for fenders of any length that reliably protect riders and cargo from splashing water and dirt, making it ideal for daily use in any weather.
| Product Name: | SR Suntour SF23 MOBIE 34-CGO - Suspension Fork - 20"| 80mm | Tapered | 15x110mm |
| Manufacturer: | SR Suntour |
| Item Code: | SRS749035 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, City |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 20" (406mm) |
| travel fork: | 80mm |
| axle standard: | 15x100mm (FW) |
| Rear Shock/Spring Version: | Coil Spring |
| Fork/Shock Adjustability: | Coil Spring Preload, Lockout |
| stanchion diameter: | 34mm |
| damping: | LO |
| fork offset: | 44mm |
| max tire width: | 68mm |
| shaft length: | 272mm |
| disc brake mount: | PM (7") 180mm, Postmount |
| max. disc diameter: | 203mm |
| steerer material: | Steel |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 1900g |
| manufacturer item code: | SF23 MOBIE34 CGO BOOST 20 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/2“ |
| GTINs: | 4055149615024 |
| Manufacturer page: | http://www.srsuntour-cycling.com |