26" suspension fork with 50 mm of travel, quick-release axle system & 1 1/8" steerer tube.
| Product Name: | SR Suntour SF13 CR85 - Suspension Fork - 26" | 50mm | 1 1/8" | QR |
| Manufacturer: | SR Suntour |
| Item Code: | SRS749038 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| brake type: | Rim Brake |
| wheel size: | 26" (559mm) |
| travel fork: | 50mm |
| axle standard: | Quick Release |
| Rim brake - Mounting: | V-Brake |
| Rear Shock/Spring Version: | Coil Spring |
| Fork/Shock Adjustability: | Coil Spring Preload, Lockout |
| stanchion diameter: | 28mm |
| damping: | LO |
| fork offset: | 41mm |
| max tire width: | 54mm |
| shaft length: | 255mm |
| steerer material: | Steel |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | SF13-CR85-E25 |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/8“ |
| GTINs: | 4032191926513 |
| Manufacturer page: | http://www.srsuntour-cycling.com |