The SR Suntour SF18 XCE28 P is a reliable coil-spring suspension fork. With its sturdy construction, adjustable preload, and solid performance, it delivers a comfortable ride on trails and in urban settings.
| Product Name: | SR Suntour SF18 XCE28 P Suspension Fork - 26" | 80mm | 44mm Offset | 1" Threaded | QR |
| Manufacturer: | SR Suntour |
| Item Code: | SRS749043 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Cross Country |
| brake type: | Rim Brake |
| wheel size: | 26" (559mm) |
| axle standard: | Quick Release |
| Rim brake - Mounting: | V-Brake |
| Rear Shock/Spring Version: | Coil Spring |
| Fork/Shock Adjustability: | Coil Spring Preload |
| stanchion diameter: | 28mm |
| fork offset: | 44mm |
| max tire width: | 54mm |
| steerer thread length: | 55mm |
| shaft length: | 150mm |
| steerer material: | Steel |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 2500g |
| manufacturer item code: | 2225600121 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1“ |
| GTINs: | 4055149391980 |
| Manufacturer page: | http://www.srsuntour-cycling.com |