The SR Suntour SF20 NEX is a suspension fork designed specifically for trekking bikes. With its robust coil suspension and adjustable preload, it ensures a comfortable ride on roads and light terrain.
| Product Name: | SR Suntour SF20 NEX P HLO Suspension Fork - 28" | 63mm | 1 1/8" | QR - black |
| Manufacturer: | SR Suntour |
| Item Code: | SRS749046 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Trekking, City |
| brake type: | Rim Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| travel fork: | 60mm |
| axle standard: | Quick Release |
| Rim brake - Mounting: | V-Brake |
| Rear Shock/Spring Version: | Coil Spring |
| Fork/Shock Adjustability: | Coil Spring Preload, Lockout |
| stanchion diameter: | 28mm |
| damping: | HLO |
| fork offset: | 40mm |
| max tire width: | 50mm |
| shaft length: | 255mm |
| steerer material: | Steel |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 2670g |
| manufacturer item code: | SF20-NEX-P-LO |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/8“ |
| GTINs: | 4055149455484 |
| Manufacturer page: | http://www.srsuntour-cycling.com |