The SR Suntour SF25 RAIDON34X is a high-performance air suspension fork designed for demanding trail riders. It offers smooth suspension response, precise control, and high stiffness for challenging trails. Easy adjustment of rebound and compression damping allows for customization to suit any terrain.
The EQ system precisely matches the rider’s weight to the spring rate, ensuring optimal support. In combination with the adjustable damping elements of the PCS cartridge, negative travel and air chamber volume are utilized to their fullest potential. The result is a responsive suspension response with a progressive and easily adjustable air spring unit that improves both comfort and control.
Based on the proven PCS system, the damping unit was designed with completely newly developed circuits for fast compression and rebound movements. Extensive testing confirms the improved performance. The result is damping that responds sensitively, operates in a controlled manner even under high loads, and remains simple in design, reliable, durable, and easy to maintain.
| Product Name: | SR Suntour SF25 Raidon34X Boost R-2CR EQ Suspension Fork - 29"| 120mm | Tapered | 15x110 - black matte |
| Manufacturer: | SR Suntour |
| Item Code: | SRS749048 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Trail |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| travel fork: | 120mm |
| axle standard: | 15x110mm Boost (FW) |
| Rear Shock/Spring Version: | Air Spring |
| Fork/Shock Adjustability: | Compression, Rebound, Rebound High + Low Speed, Lockout |
| stanchion diameter: | 34mm |
| suspension: | EQ |
| damping: | R-2CR |
| fork offset: | 51mm |
| max tire width: | 62mm |
| shaft length: | 272mm |
| disc brake mount: | PM (7") 180mm, Postmount |
| max. disc diameter: | 203mm |
| steerer material: | Aluminium |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | SF25-RAIDON34X-Boost |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/2“ |
| GTINs: | 4055149615369 |
| Manufacturer page: | http://www.srsuntour-cycling.com |