Dreamed up with fast, dry terrain in mind, the Brut lands between the Ultradynamico Cava and Rosé in tread depth. Ultradynamico wanted something smooth on pavement and yet with a little more bite in the dirt than their Cava.
| Product Name: | Ultradynamico Brut Robusto Folding Tire - 29x2.1" / 700c x 53?? - black |
| Manufacturer: | Ultradynamico |
| Item Code: | ULT749788 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 53-622 |
| tire width: | 53mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 740g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 850030516527 |
| Manufacturer page: | https://ultradynamico.com/ |