This is the Ultradynamico take on a Road specific classics race tire- thin, light and extremely fast. Designed to be right at home on the little gravel connectors and cobblestone farm roads you find in Flanders, but not on the 200 miles of rugged flint gravel chunk in Kansas. It is a Road tire, not a cyclocross tire, and not a gravel tire. If you want a gravel tire Ultradynamico make some of those. They're bigger.
The Catalan
The 3D diamond file tread massages granular terrain for perceivably 20-30% more traction than a slick. A slightly higher volume than the
With a combined fifty years of tread awareness between them, Pat and Ron went numb. Garish logos, bizarre looking tread patterns, and overbuilt, lifeless casings were flooding a market already mired in tepid options, leaving few choices for true tire aficionados.
A confluence of extensive all-terrain riding experience, passion for high-end rubber, keen eyes for design, and a dash of 3rd grade science led to the birth of a tire and component company built entirely on passion, raw need, and startup funds from the offloading of some long lost Amgen stock.
It’s no secret that tire choice fundamentally dictates the aesthetic of your build and this choice is the ultimate expression of performance and beauty. We all know your bicycle is an extension of your personality, your riding style a window into your soul. In a world paralyzed by dull and mediocre options we invite you to choose dynamically.
| Product Name: | Ultradynamico Cava JFF Folding Tire - 33-622 / 700c x 33.?? - black/tan |
| Manufacturer: | Ultradynamico |
| Item Code: | ULT749791 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Cyclocross |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 3.3-3.8bar |
| ETRTO: | 33-622 |
| Tire properties: | Skinwall |
| tire width: | 33mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black, Beige |
| weight: | 345g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 850030516631 |
| Manufacturer page: | https://ultradynamico.com/ |