The Catalan Cava is a fine wine indeed. A minimalist tire for those who want the free speed of a high volume slick but need a tire that is more predictable in looser corners. Designed to be used as a pair, or as the rear compliment to a
Ultradynamico founders and tire fetishists, Pat and Ron, believe everything in life should not only be functional, but above all, beautiful. The bicycle is the synthesis of utilitarian artistic design; representing the nexus of function and style. Essentially: ride attributes share equal importance with aesthetics. With a combined fifty years of tread awareness between them, Pat and Ron went numb. Garish logos, bizarre looking tread patterns, and overbuilt, lifeless casings were flooding a market already mired in tepid options, leaving few choices for true tire aficionados.
A confluence of extensive all-terrain riding experience, passion for high-end rubber, keen eyes for design, and a dash of 3rd grade science led to the birth of a tire and component company built entirely on passion, raw need, and startup funds from the offloading of some long lost Amgen stock.
| Product Name: | Ultradynamico Cava Rozzo Folding Tire - 42-622 / 700c x 42.?? - grey/tan |
| Manufacturer: | Ultradynamico |
| Item Code: | ULT749795 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 42-622 |
| Tire properties: | Skinwall |
| tire width: | 42mm |
| puncture protection: | Rozzo |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey, Beige |
| weight: | 590g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 850030516596 |
| Manufacturer page: | https://ultradynamico.com/ |