The ROSÉ is the first offering from Ultradynamico and the mainstay of their line. A dry conditions tire with enough side knob to hook up well when barrelling down the singletrack. It handles both pavement and dirt like a skilled musician handles a Stradivarius.
Ultradynamico founders and tire fetishists, Pat and Ron, believe everything in life should not only be functional, but above all, beautiful. The bicycle is the synthesis of utilitarian artistic design; representing the nexus of function and style. Essentially: ride attributes share equal importance with aesthetics.
With a combined fifty years of tread awareness between them, Pat and Ron went numb. Garish logos, bizarre looking tread patterns, and overbuilt, lifeless casings were flooding a market already mired in tepid options, leaving few choices for true tire aficionados.
A confluence of extensive all-terrain riding experience, passion for high-end rubber, keen eyes for design, and a dash of 3rd grade science led to the birth of a tire and component company built entirely on passion, raw need, and startup funds from the offloading of some long lost Amgen stock.
It’s no secret that tire choice fundamentally dictates the aesthetic of your build and this choice is the ultimate expression of performance and beauty. We all know your bicycle is an extension of your personality, your riding style a window into your soul. In a world paralyzed by dull and mediocre options we invite you to choose dynamically.
| Product Name: | Ultradynamico Rosé Rozzo Folding Tire - 48-584 / 650b x 47.99 - grey/tan |
| Manufacturer: | Ultradynamico |
| Item Code: | ULT749800 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 48-584 |
| Tire properties: | Skinwall |
| tire width: | 48mm |
| puncture protection: | Rozzo |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey, Beige |
| weight: | 555g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 850030516534 |
| Manufacturer page: | https://ultradynamico.com/ |