Waterproof clipless shoes for the wettest rides.
The HydraDri ProClip 8.0 BOA is designed to keep water, mud, and dirt out—no matter how adverse the conditions may be. Its fully waterproof HydraDri EVO membrane and sealed bootie construction, combined with water- and dirt-repellent gaiters and a zipper, ensure reliable protection from the elements. Inside the gaiters is a low-top liner for efficient pedaling. The BOA® Li2 rotary closure provides a precise, micro-adjustable fit, while the Control Flex Shank—made of 20% carbon and 80% nylon—maximizes power transfer without compromising pedal feel. An aggressive RideGrip outsole provides traction on slippery terrain, and TPU reinforcements protect against impacts and abrasion. The HydraDri ProClip 8.0 BOA is designed for riding in cold, wet, and muddy conditions.
| Product Name: | Leatt 8.0 HydraDri ProClip Boa MTB Shoes Men - black |
| Manufacturer: | Leatt |
| Item Code: | LEA750125 |
| Foot width: | regular |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | MTB |
| cleats mounting: | 2 hole (mtb) |
| textile fabric: | Synthetics |
| technology: | HydraDri EVO |
| washability: | hand wash only |
| Season: | All Season |
| breathability: | 20000g/m²/24h |
| water column: | 20000mm |
| Features: | Waterproof |
| sole stiffness: | stiff |
| shoe closure: | Rotary closure |
| sole stiffness index: | 8 |
| shoe closure style: | BOA® Li2 |
| shoe type: | Low shoes |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 880g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | EU 43 |
| GTINs: | 6009556560574, 6009556560581, 6009556560598, 6009556560604, 6009556560611, 6009556560628, 6009556560635, 6009556560642, 6009556560659, 6009556560666 |
| Manufacturer page: | https://www.leatt.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Leatt.
| International | S / M | L / XL |
|---|---|---|
| EU | 38 - 42 | 43 - 48 |
International S / M
International L / XL
| US | 6 | 7 | 8 | 8.5 | 9 | 9.5 | 10 | 10.5 | 11 | 12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| UK | 5.5 | 6.5 | 7.5 | 8 | 8.5 | 9 | 9.5 | 10 | 10.5 | 11.5 |
| EU | 38.5 | 40 | 41.5 | 42 | 43 | 43.5 | 44 | 44.5 | 45.5 | 47 |
US 6 UK 5.5
US 7 UK 6.5
US 8 UK 7.5
US 8.5 UK 8
US 9 UK 8.5
US 9.5 UK 9
US 10 UK 9.5
US 10.5 UK 10
US 11 UK 10.5
US 12 UK 11.5
| US | 6 | 6.5 | 7 | 7.5 | 8 | 8.5 | 9 | 9.5 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| UK | 4.5 | 5 | 5.5 | 6 | 6.5 | 7 | 7.5 | 8 |
| EU | 37.5 | 38 | 38.5 | 39.5 | 40 | 40.5 | 41.5 | 42 |
US 6
US 6.5
US 7
US 7.5
US 8
US 8.5
US 9
US 9.5
| Europe | 32 | 33 | 34.5 | 36 | 37 | 38 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| US | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Europe 32
Europe 33
Europe 34.5
Europe 36
Europe 37
Europe 38