The HydraDri 3.0 Junior Trousers offer reliable weather protection at an attractive price—specially designed for the comfort and performance of young riders.
Made from HydraDri Evo 2.5L fabric, they offer 20,000 mm waterproofing to keep rain out and 20,000 g/m² breathability to wick away sweat and heat—keeping you dry inside and out. The lightweight, two-way stretch construction adapts to your movements on the bicycle. Deflextion reinforcements on the seat and knees provide extra abrasion resistance in high-wear areas. The PFAS-free DWR coating lets water and mud roll right off—without any harmful chemicals. Hidden YKK zippers, pre-shaped leg cuffs, adjustable waistband and leg cuffs, reflective details, and practical pocket solutions make the HydraDri 3.0 Junior Trousers the ideal choice for rides in any weather.
Material
85% polyester, 12% polyamide, 3% elastane
| Product Name: | Leatt HydraDri 3.0 MTB Pants Junior - black |
| Manufacturer: | Leatt |
| Item Code: | LEA750182 |
| Material: | 85% polyester, 12% polyamide, 3% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| usage bikesport: | MTB |
| textile fabric: | Synthetics |
| technology: | HydraDri Evo 2.5L |
| number of pockets: | 3 |
| washability: | 30°C, do not iron, do not bleach |
| Season: | All Season |
| breathability: | 20000g/m²/24h |
| water column: | 20000mm |
| Features: | Waterproof |
| fit: | regular |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 900g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| GTINs: | 6009556568990, 6009556569003, 6009556569010, 6009556569027 |
| Manufacturer page: | https://www.leatt.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Leatt.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 | 58 |
| Inch | 28 | 30 | 32 | 34 | 36 | 38 | 40 |
| D. hips (cm) | 71 | 76 | 81 | 86 | 91 | 97 | 102 |
International XS Europe 46 Inch 28
International S Europe 48 Inch 30
International M Europe 50 Inch 32
International L Europe 52 Inch 34
International XL Europe 54 Inch 36
International XXL Europe 56 Inch 38
International 3XL Europe 58 Inch 40
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 |
| Inch | 24 - 25 | 25 - 26 | 27 - 28 | 29 - 30 | 31 - 32 |
| D. hips (cm) | 60 - 63 | 63 - 66 | 67 - 71 | 72 - 76 | 77 - 81 |
International XS Europe 34 Inch 24 - 25
International S Europe 36 Inch 25 - 26
International M Europe 38 Inch 27 - 28
International L Europe 40 Inch 29 - 30
International XL Europe 42 Inch 31 - 32
| International | XXS | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| A. body height | 100 - 110 | 110 - 120 | 120 - 130 | 130 - 140 | 140 - 150 | 150 - 160 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL