The HydraDri 3.0 Pants deliver reliable performance in wet weather—and offer excellent value for the price.
Made from HydraDri Evo 2.5L fabric, they offer 20,000 mm of waterproofing to effectively keep out rain and 20,000 g/m² of breathability to wick sweat and heat away—keeping you dry inside and out. The lightweight 2-way stretch construction adapts perfectly to your movements on the bicycle, while Deflextion reinforcements on the seat and knees provide abrasion protection where it matters most. A PFAS-free DWR coating lets water and mud roll right off—without any harmful chemicals. Concealed YKK zippers and pre-shaped leg cuffs provide additional protection from the elements. With an adjustable waistband and leg cuffs, reflective details, and practical storage, the HydraDri 3.0 Pant is ready for any ride—in any weather.
Material
85% polyester, 12% polyamide, 3% elastane
| Product Name: | Leatt HydraDri 3.0 MTB Pants Men - brass brown |
| Manufacturer: | Leatt |
| Item Code: | LEA750185 |
| Material: | 85% polyester, 12% polyamide, 3% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | MTB |
| textile fabric: | Synthetics |
| number of pockets: | 3 |
| washability: | 30°C, do not iron, do not bleach |
| Season: | All Season |
| breathability: | 20000g/m²/24h |
| water column: | 20000mm |
| Features: | Waterproof |
| fit: | regular |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Brown |
| weight: | 900g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sustainability: | bluesign® |
| GTINs: | 6009556553996, 6009556554009, 6009556554016, 6009556554023 |
| Manufacturer page: | https://www.leatt.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Leatt.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 46 | 48 | 50 | 52 | 54 | 56 | 58 |
| Inch | 28 | 30 | 32 | 34 | 36 | 38 | 40 |
| D. hips (cm) | 71 | 76 | 81 | 86 | 91 | 97 | 102 |
International XS Europe 46 Inch 28
International S Europe 48 Inch 30
International M Europe 50 Inch 32
International L Europe 52 Inch 34
International XL Europe 54 Inch 36
International XXL Europe 56 Inch 38
International 3XL Europe 58 Inch 40
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| Europe | 34 | 36 | 38 | 40 | 42 |
| Inch | 24 - 25 | 25 - 26 | 27 - 28 | 29 - 30 | 31 - 32 |
| D. hips (cm) | 60 - 63 | 63 - 66 | 67 - 71 | 72 - 76 | 77 - 81 |
International XS Europe 34 Inch 24 - 25
International S Europe 36 Inch 25 - 26
International M Europe 38 Inch 27 - 28
International L Europe 40 Inch 29 - 30
International XL Europe 42 Inch 31 - 32
| International | XXS | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| A. body height | 100 - 110 | 110 - 120 | 120 - 130 | 130 - 140 | 140 - 150 | 150 - 160 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL