The Jethawk is everything you think an aviator should be. E-spot™ adjustment and rubberized touchpoints provide exceptional performance and comfort.
Delivery includes:
| Product Name: | Pit Viper The Jethawk HDPV Glasses - Land Locked |
| Manufacturer: | Pit Viper |
| Item Code: | PVI750427 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Outdoor, Leisure |
| gender: | unisex |
| Eyewear Style: | Full frame, Twin lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, polarized, UV Protection |
| lens material: | HDPV Polarized Polycarbonate |
| light transmission: | 13% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Brown |
| weight: | 37g |
| Glasses Width: | 150mm |
| Temple Length: | 130mm |
| Bridge Width: | 33mm |
| GTINs: | 810152605684 |
| Manufacturer page: | https://www.pitviper.com/ |