This trekking e-bike is an all-rounder that will take you anywhere. To the office, to the supermarket - yes, even on a multi-day tour along entire rivers. And thanks to the good equipment, you can take plenty with you on top. Perfect for commuters and touring riders alike.
| Product Name: | Kalkhoff ENDEAVOUR 3 MOVE - Easy Entry Trekking E-Bike - 2026 - nepalsilver glossy |
| Manufacturer: | Kalkhoff Bikes |
| Item Code: | KHB751851 |
| activity: | Cycling |
| gender: | women, unisex |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike |
| hubs: | Shimano QC300 | QR |
| rims: | Stars | Aluminium |
| chain: | Shimano CN-LG500 |
| cassette: | Shimano Cues Linkglide |
| rear derailleur: | Shimano Cues 9 |
| chainring ratio: | 42 |
| crankset: | Aluminium |
| brakes: | Shimano MT200, hydraulic | 180/160mm |
| seat post model: | Aluminium, rigid |
| saddle: | Selle Royal Essenza Plus Stracciatella |
| handle bar: | Trekking Riser |
| stem: | Aluminium, adjustable |
| fork: | SR Suntour XCM32 Coil | QR |
| frame: | 3|26 Bosch |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-41 |
| Battery capacity: | 600Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| voltage: | 36V |
| bike special accessories: | Rear rack | rear stand | adjustable stem |
| bike lights: | Herrmans MR5, LED | Herrmans H-Trace, LED |
| grips: | Ergon GC10 |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 80mm |
| pedals: | Comfort |
| tires: | Schwalbe Green Marathon | 55-622 |
| max. system weight: | 150kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Silver |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| cable routing: | internal |
| Display / Control Unit: | Bosch Purion 200 |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line Gen. 4 |
| Torque: | 75Nm |
| Product Series: | Kalkhoff Bikes - Endeavour |
| Number of Gears: | 1 x 9 |
| Frame Shape: | Step-through / Wave |
| GTINs: | 4000990482691, 4000990482707, 4000990482714 |
| Manufacturer page: | https://www.kalkhoff-bikes.com/de_de/ |