Performance doesn’t have to be boring when it comes to your sunglasses. For the cool people who fish we created Barra - a medium fit, large coverage frame designed for performance on the water and style on the streets. With tons of lifestyle crossover, this 6 base frame has megol nosepads and temples, along with side shield coverage for additional protection and backside glare reduction on the water. Hooking ‘Cudas all day long is always better when you do it in style.
VISION:
FIT/INTEGRATION:
FRAME:
INCLUDE:
| Product Name: | Smith Barra ChromaPop Polarized Glasses - Matte Tortoise - Brown |
| Manufacturer: | Smith |
| Item Code: | SMI752585 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Outdoor, Water sports, Leisure |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| Eyewear Style: | Full frame, Twin lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, polarized, Anti Fog Lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| lens material: | ChromaPop™ Polarized |
| light transmission: | 14% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Brown |
| manufacturer item code: | 201268N9P60L5 |
| Glasses Width: | 137mm |
| Temple Length: | 135mm |
| Glass width: | 59mm |
| Bridge Width: | 19mm |
| Lens height: | 47mm |
| GTINs: | 716736063447 |