The Riptide is a classic, Italian-made style. These sunglasses are made of bio-based material with no-slip nose pads and spring hinges. Available in two lens options, each with glare-cutting polarization. ChromaPop™+TM lenses boost detail, color and clarity while ChromaPop™ Glass has the added benefit of high scratch resistance.
VISION:
FIT/INTEGRATION:
FRAME:
INCLUDED:
| Product Name: | Smith Riptide ChromaPop Glass Polarized Glasses - Matte Black - Blue Mirror |
| Manufacturer: | Smith |
| Item Code: | SMI752601 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Outdoor, Run, Trailrunning |
| gender: | unisex |
| material: | Composite, Glass |
| usage bikesport: | City |
| Eyewear Style: | Full frame, Twin lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, mirrored, polarized, Anti Fog Lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| lens material: | ChromaPop™ Glass Polarized |
| light transmission: | 12% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| manufacturer item code: | 20368212461QG |
| Glasses Width: | 136mm |
| Temple Length: | 140mm |
| Glass width: | 61mm |
| Bridge Width: | 14mm |
| Lens height: | 43mm |
| GTINs: | 716736338644 |