Fighting your catch in open water or standing waist deep in a mountain stream, the Smith Hookset sunglasses are the ones you grab to see below the surface. Because glare is every angler's adversary, we made them with a variety of lens options, all with glare-cutting polarization that enhances contrast and depth perception. Minimal bottom rims keep moisture from pooling up, while no-slip nose pads ensure they stay comfortably in place until the sun sets.
VISION:
FIT/INTEGRATION:
FRAME:
INCLUDED:
| Product Name: | Smith Hookset ChromaPop Glass PolarChromic Glasses - Matte Black - Yellow Blue Mirror |
| Manufacturer: | Smith |
| Item Code: | SMI752606 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| material: | Composite, Glass |
| Eyewear Style: | Full frame, Twin lens glasses |
| lens properties: | photochromic, mirrored, polarized, Anti Fog Lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 2 - medium, Category 3 - bright |
| lens material: | ChromaPop™ Glass Polarchromic |
| light transmission: | 11-23% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| manufacturer item code: | 20676812462QG |
| Glasses Width: | 139mm |
| Temple Length: | 125mm |
| Glass width: | 62mm |
| Bridge Width: | 15mm |
| Lens height: | 40mm |
| GTINs: | 197737026615 |