The Schwalbe Standard Bicycle Inner Tube No. 2L fits tires of size 14". It retains air for an exceptionally long length of time thanks to top-quality materials and uniform wall thickness. Maximum reliability, proven millions of times over.
| Product Name: | Schwalbe Inner Tube - No. 2L | 14" - 47/60-254 | AV 40mm |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA752866 |
| activity: | Cycling |
| wheel size: | 14" (254mm) |
| tire width: | 47mm, 48mm, 49mm, 50mm, 51mm, 52mm, 53mm, 54mm, 55mm, 56mm, 57mm, 58mm, 59mm, 60mm |
| inner tube material: | Butyl Rubber |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 100g |
| manufacturer item code: | 10462430 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Valve Type: | Schrader (Auto) |
| GTINs: | 4026495929868 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |