The Pedroc Active is a slim, athlete 16-liter backpack made from recycled ripstop nylon for speed hiking. It features the breathable Dry Back Contact carrying system for better ventilation, split shoulder straps, a double compression function, and a secure, running vest-inspired fit.
Additional features such as quick-access pockets and pole attachment allow you to move faster, freer, and further in the mountains.
Zipper opening over the full length
Double-sided zipper
Ergonomically shaped shoulder straps
Multifunctional shoulder strap pockets
Side pole attachment
Fixing cords for poles
Expandable bags for water bottles
Interior compartment for valuables
Side tube guides for a hydration system
Lower chest strap
EVA padding with 3D channel ventilation
Split shoulder strap
key chain
Mesh pocket at the front
Adjustable chest strap
| Product Name: | Salewa Pedroc Active 16L Backpack - black out 0910 |
| Manufacturer: | Salewa |
| Item Code: | SLW753388 |
| gender: | unisex |
| activity: | Cycling, Hiking |
| dimensions (l/w/h): | 440/230/170mm |
| Volume: | 16l |
| textile fabric: | Synthetics |
| Access main compartment: | Top |
| Closure main compartment: | Zipper |
| back length: | 45-53cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black, Grey |
| weight: | 510g |
| Bag - Style: | Backpack |
| Bag - Purpose & Features : | Hydration system compatible |
| GTINs: | 4053866881203 |